Mladé rodiny nebo právě sestěhovavší se dvojice často bojují se situací, kdy se snaží vyladit svůj rodinný rozpočet tak, aby výdaje byly co nejmenší a příjmy pokud možno stabilní. Uhlídat, abychom neplatili zbytečné poplatky, je někdy nadlidský úkol. Mnozí jedinci ani nejsou schopní podchytit ty správné a podstatné složky výdajů, které jsou zbytečné a zbytečně ohrožují rozpočet. Musíme se do toho dát pěkně od začátku a systematicky. Je nutné uvědomit si, které výdaje jsou důležité a nezbytné a bez kterých se můžeme obejít.
Které chyby tedy děláme nejčastěji?
– nehlídáme si výši plateb. Často je možné platit menší, než platíme, je třeba zvážit, zda energie jako plyn, vodu a elektřinu nelze šetřit tak, abychom si výrazně zpříjemnily výdaje. Výměna koupele ve vaně za koupel ve sprše alespoň 2x týdně udělá ve vyúčtování neuvěřitelný posun k lepšímu.
– zkontrolujte si, zda všechny poplatky platíte včas. Při promeškání termínu při splatnosti účtu za telefon, energie či jiné poplatky je nutné zaplatit včas, jinak nás čeká nepříjemné navýšení za prodlení v platbě. Mnohdy jde o pár korun, jestliže ale bývá toto u našich plateb pravidlem, mohou se zcela zbytečně pěkně prodražit.
– při nákupu dražších věcí srovnat ceny. Pokud se chystáme nakoupit nové spotřebiče nebo jiné dražší vybavení do bytu, vyplatí se použít internetového srovnávače, kde si v klidu domova můžeme vyhledat nejnižší a nejvyšší cenu modelu, o který se zajímáme. Často jde i o mnohatisícové rozdíly, které nechceme zaplatit zbytečně.
–udržet si finanční rezervu. Nikdy nemůžeme vědět, co naší rodinu postihne a za co budeme muset nenadále zaplatit. Je proto rozumné mít určitou rezervu peněz, na kterou nebudeme sahat a která nás jistí v tom, že při nenadálé události v rodině nebo domácnosti máme kam sáhnout.
-pokud něco konkrétního potřebujeme, spořme pouze na to. Je vhodné vybrat si určitou věc, kterou si chceme koupit a potom odkládat hotovost pouze pro tento účel. Je vhodné zainteresovat všechny členy rodiny společně s dětmi. Jejich desetikoruna asi mnoho nepomůže, ale pomáhá vychovávat k správnému zacházení s financemi.