Některý rok se příroda rozhodne, že nám tentokrát dopřeje a v lese už od konce léta začnou růst hříbky, lišky, růžovky, březáci a další druhy hub. Český houbař, který do tak štědrého lesa zavítá, si většinou nemůže pomoci a dokud se v jeho blízkosti nachází třeba jen jedna malá houbička, nemůže les opustit.
Problém nastane teprve doma. Najednou zjistí, že má plný stůl hub, které musí nejprve očistit a pak nějakým způsobem zpracovat.
o Určitě jsou nejlepší ty houby, které okamžitě upravíme a zkonzumujeme.
o V zimě si ale budeme chtít také pochutnat, tak je musíme nějak uchovat.
o Existuje několik způsobů.
MRAŽENÍ
Houby se očistí a na minutku se dají s trochou másla do mikrovlnky.Když směs vychladne, dá se do mikrotenových sáčků. Tímto způsobem se nezpracovávají lišky, protože mohou zhořknout.
SUŠENÍ
Očištěné houby se na nakrájí na plátky a usuší se v sušičce.Mohou se také klasicky naskládat na rámy se síťkou. Noviny jsou nevhodné, protože se na houby dostane tiskařská čerň, která je zdraví škodlivá. Správně usušené houby se poznají podle toho, že se neohnou, ale prasknou. Pak se mohou uskladnit v uzavřených sklenicích.
KVAŠENÍ
Celé houby se dvě minuty povaří v osolené vodě a pak se rychle zchladí.Naskládají se do kameninového hrnce a zalijí nálevem z jednoho litru vody, padesáti gramů soli, dvaceti gramů cukru a lžíce kyselého mléka. Okoření se nejlépe pepřem, česnekem, novým kořením. Dva týdny se nechá kvasit na pak se nádoba uloží do chladu. Použití je asi půl roku.
NAKLÁDÁNÍ
Houby se naloží se do nálevu z litru vody, pepře, nového koření, bobkového listu a kořenové zeleniny.Třicet minut se ve směsi povaří, dají se do uzavíratelných skleniček a zalijí octovým nálevem.
Návodů, jak uskladnit houby na zimu je mnoho. Dalo by se říci, že co rodina, to trochu jiný recept. Ale stačí se podívat na internet a určitě nějakou inspiraci najdete.