K základnímu vybavení bazénového příslušenství patří vysavače. Pro čistotu vody jsou nezbytné, neboť s nimi poměrně spolehlivě odstraníte nečistotu ze stěn a ze dna nádrže. Filtrace zvládá sama o sobě pokrýt očistu vody, ale na povrchu vnitřních stěn bazénu se usazují přemnožené bakterie a ty je třeba odstranit mechanicky. Bez vysavače byste pouze plýtvali chemickými prostředky.
Charakteristika ručního čištění
V současné době jsou na trhu k dispozici plně automatické, poloautomatické, a ruční systémy. Všechny pracují na stejném principu a s přibližně shodnými výsledky, záleží tedy na každém z vás, kolik prostředků do nich hodláte investovat, a kolik fyzické námahy jste ochotni při čištění vynaložit.
Nejjednodušším řešením je speciální nástavec, jakýsi kartáč na teleskopické tyči. Ruční bazénový vysavač se připojuje k bazénové filtraci a jeho hlavní předností je schopnost vyčistit skutečně celou vnitřní plochu nádrže. Zajedete s ním bez problémů do všech rohů a záhybů, což některé robotické stroje nezvládnou. Ovšem za předpokladu fyzické práce. Pro velké bazény se doporučuje spíše robotický vysavač, nebo poloautomatika, každopádně mechanický stroj vás přijde zhruba na tisíc korun a pokud k němu připočítáte výhodu zlepšení fyzické kondice, je rozhodně dobrou volbou.
Ruční čištění nemusí být tak pracné, jestliže v nádrži uplatníte solární plachtu, nebo zastřešení, které brání spadu nečistot do vody. A v průběhu koupání vypomůže i síťka pro zachycení trávy, listí, a hmyzu z hladiny.
Jak často používat vysavač
Nemá smysl běhat s vysavačem kolem nádrže každý den, sáhněte po něm jen tehdy, kdy začínáte vnímat drobné nečistoty na dně a začínající tvorbu slizu. Většinou stačí čisticí proces spustit jednou za 14 dnů, přičemž téměř jednou tolik času ušetříte používáním krycí plachty, a to i v průběhu nočních hodin.