Svůj původ datle mají v severní Africe. Jsou slaďoučké a tolik nabité energií, že si rázem získaly přezdívku „energie sbalená na cesty“. To je také důvodem jejich oblíbenosti mezi sportovci, kteří si je dávají před a po větším fyzickém i duševním výkonu. A to jak čerstvé, tak i sušené. Obsahují vitamíny A a B, minerály měď, železo či draslík a ze 70 % jsou tvořeny přírodními cukry. Pro nás jsou cenné. Podporují svěžest a soustředěnost, vyživují vlasy i nehty a snižují krevní tlak.
Toto tropické ovoce existuje hned v několika druzích, které se od sebe liší barvou, tvarem i konzistencí. U nás převažuje ten druh, který je charakteristický svým podlouhlým tvarem. Konzumujeme je převážně sušené, k dostání jsou zřídka v čerstvé podobě, protože snadno podléhají zkáze. V receptech je většinou nijak neupravujeme a využíváme především v dezertech či jako přílohu k masům.
Zkuste si připravit například datlové muffiny. Datle namočíme alespoň na 20 minut do vody, rozmixujeme spolu s kokosovým olejem a medem. Přidáme mouku, vejce, práše do pečiva a mixujeme, dokud nedocílíme hladkého těsta. Rozdělíme do košíčků a upečeme.
Skvělé jsou také v salátech, které svou sladkou chutí skvěle doplní. Výborný je třeba ten z řapíkatého celeru. Celer očistíme a nakrájíme příčně, přidáme na plátky nakrájené jablko a nahrubo nasekané datle. Zakápneme olivovým olejem, zasypeme parmezánem a dochutíme solí a pepřem. Nakonec zakápneme ještě citronovou šťávou.
K masu jsou skvělé buď v podobě čatní nebo jako náplň. Například v kombinaci rolek z vepřové kýty, šunky a datle uprostřed chutnají skutečně skvěle. Rolky jednoduše spíchneme párátkem, osolíme a opepříme a ze všech stran osmahneme nebo ugrilujeme na grilu. Pokud jsme spíše pro čatní variantu, rozmixujeme datle, jablečný ocet, chilli, sůl, česnek a zázvor do hladka a podáváme na talíři s opečeným či ugrilovaným masem jako přílohu.