O podlahová vytápění se lidé v naší zemi začali zajímat již za socialismu, tehdy šlo samozřejmě o velmi primitivní systémy, ale ta představa, mít teplo na bosá chodidla, byla vzrušující pro mnoho podnikavých nadšenců. Po sametové revoluci se u nás začaly formovat instalatérské subjekty a postupně se zvyšovala nabídka na trhu, i co se týče topení v podlaze. V současné době máme jiné možnosti a také více zkušeností aplikovat tato řešení do praxe, aby byla sofistikovaná, bezúdržbová, minimálně poruchová a především maximálně spolehlivá. Můžete si o nás Sunus a našich realizacích zalistovat na webových stránkách a sami si některé skutečnosti ověřit.
Krb s výměníkem a podlahové topení – výhodným řešením, zvláště dnes, při zvyšujících se cenách energií, je vytápění dřevem v krbu, který je spojen s výměníkem tepla a podlahovými rozvody. Dřevo je stále (a bude zřejmě i v budoucnu) nejlevnější topnou surovinou a ve spojení s teplem od podlahy jde o ideální řešení zajištění tepla v domě. Teplo od nohou je mnohem příjemnější, než mít nohy studené a u stropu skoro saunu. Teplo na chodidla je navíc jistým druhem antistresu, je to částečná obdoba reflexní masáže chodidel, která zbavuje únavy a zlepšuje náladu.
Jak je to s výhřevností a rozložením tepla v místnosti – vytápění místnosti radiátorem má nevýhodu v tom, že z něj nejprve vystoupá teplý vzduch kolmo ke stropu, a teprve odtamtud se začne šířit do nižších vrstev místnosti. Jde o to, že radiátor je plochý, ale postavený na výšku, a nemá tak možnost ovlivnit primárně větší plochu obytného prostoru naráz v jednom okamžiku. Kdybyste radiátor otočili o 90 stupňů a položili jej naplocho, bude to mít lepší účinnost, ale to je pouhá teorie, neboť radiátory nikdo nebude pokládat na zem. A právě topení v podlaze tohoto fyzikálního efektu využívá naprosto cíleně, a tak teplo stoupá po celé místnosti vzhůru naráz, a tím je rovnoměrně rozloženo téměř všude. Ve finále to znamená i finanční úsporu na vytápění, protože postačí topit na nižší teplotu, ve srovnání s topením s radiátory.