Ve svých knihách R. Kiyosaki porovnává dva světy, pokud jde o způsob získávání peněz: svět zaměstnanců a svět podnikatelů. Aby čtenář lépe pochopil, oč jde, vytvořil autor obrázek pomyslného čtverce, který rozdělil překříženými čarami na čtyři stejné části. Ty symbolizují čtyři oblasti, které tvoří finanční svět. Obrázek nazval Cashflow kvadrant.
Dle Kiyosakiho názoru potřebuje mít každý člověk nějaké finanční vzdělání, aby obstál v dnešní době. Říká tomu finanční IQ. Toto IQ nemá nic společného se všeobecnou inteligencí. Finanční IQ je měřítkem finanční inteligence, tedy toho, jak jsme schopni řešit své finanční záležitosti a zacházet s penězi. Např. ten, kdo vydělá za rok 500 tisíc Kč má vyšší finanční IQ, než ten, kdo vydělá 300 tisíc.
Cashflow kvadrant obsahuje tyto oblasti: Z (= zaměstnanec), S (=osoba samostatně výdělečně činná, tj. OSVČ), M (= majitel podniku), I (= investor).
Sektory Z a S jsou na levé straně kvadrantu, sektory M a I na pravé.
Zaměstnanci
Jsou to lidé, kteří se nechávají zaměstnat, aby dostali plat za práci, kterou udělají pro zaměstnavatele. Výše platu závisí na jejich kvalifikaci, odpracovaném čase a tržní hodnotě práce. Pracují dle podmínek, které zaměstnavatel stanoví. Ne vždy je tato práce baví a těší. Přestanou-li pracovat, zastaví se přísun peněz.
OSVČ
jsou na tom o něco lépe, než zaměstnanci. Pracují pro sebe a věnují se činnosti, která je baví, a po které je poptávka. Výši svého příjmu mohou ovlivňovat tím, že si sami stanoví cenu za svoji práci a také délkou odpracovaného času. Do této skupiny patří např. živnostníci, poradci, svobodná povolání. Nemohou-li však z nějakého důvodu pracovat, výdělky se zastaví.
Majitelé podniku
Díky svému vyššímu finančnímu IQ vidí kolem sebe obchodní příležitosti. Nemusejí prodávat svůj talent a čas, ale najímají do svých firem talentované lidi a experty v oboru, aby zajišťovali chod podniku. Část zisku z podnikání investují zpět do rozvoje firmy, část investují do aktiv (např. koupí akcie) a jen malou část si nechají pro vlastní spotřebu. Aktiva jim vytvářejí pasivní příjmy (např. z akcií dostanou dividendy).
Investoři
Pro profesionální investory je finanční vzdělání nezbytné. Odvíjí se od něj výše jejich příjmů. Cílem byznysu je vytvářet co nejvíce aktiv, z nichž by potom plynuly pasivní příjmy. Nejčastěji investují do cenných papírů, komodit (zlato, stříbro, ropa), nemovitostí k pronájmu, či k prodeji, nebo do podniků.
Kiyosakiho Cashflow kvadrant srozumitelně vysvětluje, jak důležité je vzdělání v oblasti financí. Jedině na pravé straně kvadrantu je šance na zbohatnutí a lepší život.