Každý zahradník rád čas od času oživí svou zahradu nějakým novým zajímavým stromem. Klasické ovocné dřeviny zná každý z nás, ale co taková zapomenutá oskeruše nebo moruše.

Oskeruše – tento zapomenutý druh ovocného stromu nejdeme na v Českém středohoří, Jihovýchodě Moravy a na Slovácku. Oskeruše patří ve volné přírodě mezi ohrožené druhy dřevin. Roste ve výškách od 150 do 500 m.n.m. Dává přednost málo vlhkým stanovištím bohatým na živiny.
plody moruše

Oskeruše jsou odolné proti exhalacím a smogu. Pěstovat ji můžete ve velkých městech se znečištěným ovzduším. Zajímavé je, že se dožívají 300-500 let. Kvetou od června do května po dobu 14 dní. Plody jsou 1,5 až 3 centimetry velké. Plody můžete konzumovat bez tepelné úpravy. Jsou šťavnaté a sladkokyselé. Pro vysoký obsah tříslovin jsou mírně trpké. Z plodů můžete vyrobit marmeládu, kompoty nebo víno. Nejčastěji se však používají k výrobě pálenky.
jeřabiny

Vzdát ovocných stromů se nemusíte ani v okrasné zahradě. Můžete si vysadit netradiční okrasné jabloně. Zahradu zdobí po celý rok. Na jaře jsou obalené květy, které přilákají opylovače. Květy jsou v létě bílé a ž po růžovočervenou barvu, tak jako u klasických jabloní. Plody jsou sice velmi malé, ale některé dokonce velmi chutné. U mnoha odrůd vydrží plody celou zimu a slouží jako přírodní krmítko pro ptáky. Některé z okrasných jabloní mají velmi výrazné zlatavé listy.
květy jabloně

Stejně zapomenuté jako oskeruše jsou moruše. Mají krásně zelené listy velké množství zdravých plodů. Rozlišujeme je podle barvy na bílé a černé.

Kultivary hodící se do zahrad seženete ve formě keřové nebo s kulovitou korunou. Plody moruší najdou stejné uplatnění jako plody oskeruší.

Plody moruší mají velké množství vitamínu C, E a B, železa a velké množství minerálních látek. Moruše je nutné zkonzumovat rychle, jinak se velmi rychle zkazí.